John Taylor Scholar-Athlete Award

UW-Oshkosh's John Taylor Scholar-Athlete Award is presented annually to an outstanding male and female senior student-athlete who has compiled a cumulative grade point average of 3.25 or better. The award reflects not only individual athletic achievements, but also embodies the ideals of team contribution, scholastic endeavor, school and community involvement, and those personal characteristics that are reflected in the philosophy of intercollegiate athletics at UW-Oshkosh.

Year
Men's Award Winner
Women's Award Winner
1976
James Fatigati (Football)
 
1977
Tom Frederick (Baseball)
 
1978
Pete Neuberger (Basketball)
 
1979
Stan Kellenberger (Wrestling)
 
1980
Jim Van Lieshout (Tennis)
 
1981
Alan Hobson (Gymnastics)
Karen Hammen (Gymnastics)
1982
John Dettmann (Football)
Mary Finley (Field Hockey)
1983
Brad Hitt (Football)
Sue Paul (Softball)
1984
Steve Jorgenson (Football)
Kristi Witte (Field Hockey)
1985
Houston Smith (Gymnastics)
Mary Nimphius (Cross Country/Track & Field)
1986
Brian Cashore (Baseball)
Sarah Enz (Cross Country/Track & Field)
1987
Jamie Pollard (Cross Country/Track & Field)
Peggy Longmeyer (Gymnastics)
1988
Jim Weinmann (Soccer)
Gwen Arch (Softball)
1989
Bruce Schreiber (Baseball)
Cheryl Niederberger (Cross Country/Track & Field)
1990
Todd Evers (Baseball)
Ann Fink (Track & Field)
1991
Brad Olson (Track & Field)
Emily Veit (Volleyball)
1992
Dave Lambert (Cross Country/Track & Field)
Melissa Langlois (Cross Country/Track & Field)
1993
Todd Butzin (Soccer)
Vicki Drewa (Track & Field)
1994
Mitchell Poppen (Soccer)
Melissa Mueller (Track & Field)
1995
Craig Lieder (Baseball)
Brenda Biskobing (Cross Country/Track & Field)
1996
Brent Nerat (Basketball)
Tracy Johnson (Basketball)
1997
Rob Stoltz (Football)
Melissa Oleson (Track & Field)
1998
Joe Imhoff (Basketball)
Lisa Schluesche (Tennis)
1999
Sean Roberts (Cross Country/Swimming & Diving/Track & Field)
Rachel Lachecki (Basketball)
2000
Craig Pierstorff (Football)
Emily Allen (Swimming & Diving)
2001
Rich Plier (Soccer)
Jennifer Pekulik (Tennis)
2002
Jon Peterson (Cross Country/Track & Field)
Jessica Marx (Track & Field)
2003
Eamon McKenna (Cross Country/Track & Field)
Jennifer Williams (Gymnastics)
2004
Mark Foster (Soccer/Tennis)
Kay Mikolajczak (Basketball/Track & Field)
2005
Kevin Deering (Track & Field)
Liz Woodworth (Cross Country/Track & Field)
2006
C.J. Lipinski (Soccer)
Robyn Jarocki (Track & Field)
2007
Zach Johnson (Track & Field)
Jenny Graef (Cross Country/Track & Field)
2008
Derek Christiansen (Soccer)
Sarah Schettle (Cross Country/Swimming & Diving/Track & Field)
2009
Seth Breunig (Tennis)
Ayla Mitchell (Cross Country/Track & Field)
2010
Ben Wizner (Cross Country/Track & Field)
Amie Heinzelman (Softball)
2011
Jack Borski (Soccer)
Holly Ozanich (Track & Field)
2012
Tyler Morey (Cross Country/Track & Field)
Brittany Walder (Soccer)
2013 John Dewitt (Cross Country/Track & Field) Christy Cazzola (Cross Country/Track & Field)
2014 Ryan Redmond (Soccer) Breanna Strupp (Track & Field)
2015 Derek Johnsrud (Track & Field) Stephanie Jahn (Track & Field)
2016 Jordan Carpenter (Cross Country/Track & Field) Haley Bayreuther (Softball)